Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві обговорили питання недопущення катувань та жорстокого поводження з людьми в місцях позбавлення волі

Щороку, 26 червня, світова спільнота відзначає Міжнародний день на підтримку жертв катувань. З цієї нагоди, за ініціативи Регіонального координатора Уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Полтавській області Віри Яковенко та Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги в області, відбулось засідання круглого столу “Недопущення катування, жорстокого та такого, що принижує честь та гідність поводження в місцях позбавлення волі”.

Учасниками заходу стали представники прокуратури, Національної поліції, співробітники установ виконання покарань, пробації, громадських організацій.

Як було зазначено, у Полтавській області раніше траплялись прикрі випадки протиправного поводження з людьми, які знаходились за ґратами чи під слідством.

Останнім часом таких порушень не зафіксовано. Всі випадки тілесних ушкоджень в’язнів фіксують і розслідують прокурори. Як з’ясовує слідство, в основному, травми у в’язнів виникають внаслідок самотравмування чи нещасного випадку. Позапланові прокурорські перевірки місць позбавлення волі проводять раз на місяць. Але катування буває не лише фізичним, а і психологічним та моральним. І ймовірність його застосування можлива не лише у в’язницях та слідчих ізоляторах.

“На сьогодні в Україні існують так звані богоугодні заклади – це хоспіси, або будинки пристарілих, що належать релігійним організаціям. По ним немає жодного правового документа за яким вони працюють. Ніхто не каже, що там катують людей, але дуже важливо, щоб ці установи були ліцензовані. Інколи ми стикаємося з тим, що у маленькій хатинці знаходиться 20-30 старих людей і у них немає навіть проміжків між ліжками. Існує проблема дефіциту персоналу у подібних закладах, відсутність ремонтів і взагалі належних умов утримання, що негативно позначається на пацієнтах”, – зазначила Віра Яковенко.

Захистити права громадянина у випадку їх порушення можуть фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області. Його працівники проводять активну роботу стосовно дотримання прав громадян з персоналом установ виконання покарань, зокрема, шляхом надання консультацій. Здійснюють фахівці Центру і правовий супровід затриманих поліцією громадян.

“Наша робота складається з двох частин. У першу чергу, – це захист осіб, які потребують державної допомоги, державного адвоката, тих осіб, які затримані правоохоронними органами. Ми переймаємось тим, щоб людина не взяла на себе вину за ті злочини, які не скоювала. Інший напрямок роботи – це захист людей, які вже відбувають покарання. Вони можуть звернутися до нас і отримати захист державного адвоката в питаннях перегляду справи, належних умов дотримання і таке інше. Ще один напрямок діяльності нашого Центру – правова просвітницька робота з усіма категоріями населення. Адже захистити себе може лише той, хто знає свої права”, – сказав директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

Під час заходу, учасники круглого столу обговорили механізми взаємодії в разі виникнення порушень прав людини та працювали над виробленням ефективної системи практичної взаємодії в разі екстрених ситуацій.