Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

У МОЗі спростували поняття “вилітаючий” або “зміщений диск” в хребті та пояснили, чому ви можете чути хрускіт у суглобах

“Можливо ви чули про “вилітаючий” або “зміщений диск” в хребті. Та чи можуть диски вилітати, а найголовніше, чи можна їх потім поставити на місце? Будова нашого хребта повністю виключає таку можливість”, – написала в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у соцмережі.

Вона наголосила на тому, що у разі якщо вам пропонували або пропонують поставити диск на місце, будьте обачливими. Адже діагнозу “вилітаючий диск” не існує. Лікар нейрохірург Вадима Ілляшенко пояснив, чому “вставляти диски” – це хибна практика.

“Міжхребцеві диски не просто вставлені в хребет, на зразок шайб. Вони дуже міцно пов’язані з хребтом, фактично є одним цілим із ним, тому не можуть просто зміститися чи вилетіти в процесі нашої повсякденної активності. Відповідно, їх не можна вставити на місце чи вправити”, – цитує лякаря Супрун.

За словами Ілляшенка іноді пацієнти заперечують: “що ж тоді клацнуло в спині, коли мануальний терапевт начебто вправляв мені диск?” Насправді, хрускіт або клацання виробляють міжхребцеві суглоби, а у грудному відділі ще і реберно-хребетні суглоби.

“В рідині, яка знаходиться в суглобах, міститься розчинений азот. При різкому натисканні на хребці в суглобах може відбутись швидке зниження тиску, розчинений азот переходить в газоподібний стан, що і супроводжується характерним звуком. При цьому нічого не “повертається на місце”, оскільки все спочатку було на місці”, – пояснює лікар.

Як і при клацанні в суглобах пальців рук. Чому ж настає полегшення в таких випадках? Одне з пояснень – в результаті усунення м’язового спазму.

Зміщуватися (мігрувати) можуть окремі фрагменти внутрішнього ядра диска через тріщини у фіброзному кільці, які виникають внаслідок дегенеративно-дистрофічних процесів, а саме грижі дисків. У таких випадках також неможливо якимось чином здійснити вправлення цих фрагментів назад.

“Тож практикам “вправляння вилетівших дисків” довіряти не варто”, – підсумував лікар.

Довідково: Міжхребцеві диски – це еластичні хрящові “прокладки” між хребцями (від другого шийного хребця до крижів). Кожен з них складається із зовнішнього фіброзного кільця, що безпосередньо зв’язує хребці та ​​внутрішнього пульпозного ядра, яке по консистенції нагадує щільний гель. Спереду і ззаду диски покриті потужними поздовжніми зв’язками, які йдуть уздовж всього хребта і є одними з найміцніших зв’язок в нашому тілі. Уявіть, що колагенових шарів у фіброзному кільці може бути до 20, до того ж їх внутрішні і зовнішні шари з’єднуються з тілами хребців.

Корисні вправи можна знайти на сайті МОЗ України:

https://goo.gl/HvwYJ1
https://goo.gl/pQKWbV