Ви тут:

Перегляд орендної плати ГЗК: у Дмитрівці відбулися громадські слухання за участю депутатів Полтавської облради

У приміщені Дмитрівської ЗОШ відбулася зустріч мешканців територіальної громади з депутатами обласної ради. Почути думки селян щодо факторів впливу будівництва Біланівського гірничо-збагачувального комбінату приїхали перший заступник голови ОДА, депутат облради від Горішніх Плавнів Андрій Пісоцький, представник Кременчуцького НПЗ Василь Хоменко, Дмитро Спатар, Володимир Говоренко, Василь Стасовський та ін.

Предмет зібрання озвучила голова громади Антоніна Прядко: на останній сесії Полтавської обласної ради депутати не підтримали питання затвердження нової нормативної оцінки земель, які бере в оренду Біланівський, Єрисівський і Полтавський ГЗК.

«Ця нормативна оцінка буде збільшена, і ми повинні отримати більше орендної плати. За 113 га, які числяться зараз землями сільгосппризначення, бюджет сільради отримує 21 тис грн. за місяць. Коли нормативна оцінка затвердиться, ця сума збільшиться до 204 тис. Ще у вересні це питання було винесене в облраду, і ми, прораховуючи бюджет, заклали саме цю цифру. Ціна питання — 2 млн грн на 113 га. Уже минуло півроку, ми недоотримуєм гроші, нам доводиться скорочувати бюджетні програми, і якщо так піде далі, доведеться скорочувати людей»

Дмитрівська громада 32 роки не має районного підпорядкування.

«Ми єдина громада, яка напряму підпорядкована Полтавським облраді та ОДА. Землями за межами населеного пункту розпоряджається ОДА, бо вони державні. Сільрада самодостатня, ніколи не отримувала ніяких субвенцій, бо почали розвиватися з 2006 року, коли на нашій території почали будуватися ГЗК. Завдяки їм змогли провести газ, комбінати давали гроші на бюджетні організації, побудували школу. Маємо дитсадок, будинок для пристарілих. Звісно, багато людей хворіють, але ГЗК допомагає грішми. З бюджету сільради виділили на лікування 1,5 млн. грн. Тільки грішми на цільовий фонд виділено 50 млн грн. Крім того, щодня працює техніка, яка підсипає дороги, готує майданчик під штучне поле. Це просто шефська допомога», – розповідає Антоніна Прядко.

Зі слів Антоніни Прядко та її односельців, найбільша екологічна проблема — ставоквипарник Кременчуцького НПЗ, що займає 220 га. Вода в криницях стала непридатна для пиття через високий вміст фенолу, а мешканцям дошкуляє сморід.

«За них ми отримуємо 24 тис грн. в місяць. Воду питну підвозять у села машиною”.

«Полтавська облрада повинна надати згоду для того, щоб нормативна грошова оцінка була підвищена. Щоб громади, які співпрацюють з ГЗК, змогли отримувати додаткові кошти, щоб могли будувати амбулаторії, водогони, покращувати умови життя. І ми як депутати повинні це забезпечити. Щоб громада могла користуватися тими коштами, які повинні отримувати від приватних підприємств. Я підтримую Дмитрівську громаду, і як депутат буду голосувати, щоб надати можливість ГЗК сплачувати кошти по новій нормативногрошовій оцінці”, – переконаний Андрій Пісоцький.

Він зазначив, що компанія «Ферекспо», якій належать ГЗК, – підприємство, що формує бюджет.

«Рівень ВВП на душу населення у Горішніх Плавнях разом з Дмитрівкою – найбільший в державі після Енергодару. А в Енергодарі – атомна електростація. Рівень безробіття – 0,4. Полтавська область має айвищий коефіцієнт економічної привабливості завдяки нашим ГЗК. Можна говорити про стдіони, будинки культури, будинки пристарілих, але це не має стосунку до нормативно-грошової оцінки».

Від громади виступали секретар сільської ради Ольга Верескун, директор школи Віктор Брижан, депутати сільради, представики місцевих «чорнобильців» та ради ветеранів, старожили і багатодітні матері.

«На підставі чого можна не голосувати «за»? Це просто шкідництво стосовно громади. Села в Україні вимирають, а ми процвітаємо. Ми ще спимо, а з ГЗК вже приїхали грейдери, щоб прочистити дорогу від снігу. Треба дорогу почистити, в садочку вікна поміняти, котли поміняти — кому ми дзвонимо? Екологія — це погано, але про це чогось найчастіше згадують перед виборами», – обурюються селяни.

Нечисленні виступи «проти» озвучили переважно немісцеві, і головний аргумент – погана екологічна ситуація, що з часом буде тільки поглиблюватись. Мовляв, з будівництвом ГЗК впала вода в криницях, села оточуватимуть відвали породи тощо.

«Ми говоримо, що хочемо полетіти на Марс, а воду відрами возимо. Ваша громада є в якихось речах показовою. І якщо тут є представники ГЗК — не ставте це собі в заслугу. Це ваш прямий обов’язок вирішувати проблеми території, якою ви користуєтеся, і робити життя людей комфортним”, – звернувся до присутніх депутати облради, член аграрної комісії Володимир Бобиль.

Свою позицію пояснив депутат облради, голова постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування ІгорГоржій:

«Ми не проти збільшення надходжень до бюджету вашої сільради. Але ми проти екологічної складової, яка є в цьому районі. 32 роки живе селищна рада без районного впливу, і стільки ж немає питної води. Після вибору породи з кар`єру, він заповнюється водою. І ми потім цю воду з хімічним складом викачуємо в Дніпро. На сьогодні жодного докумtнта я не бачив щодо екологічних наслідків. Життя ГЗК колись закінчиться, і що буде робитися з цими териконами, пиловими бурями, що йдуть на вашу ж городину… Є проблема з екосистемою, що вже порушена. Кожен депутат буде голосувати за свою думку. А ренту вони і так би платили. Тільки не в державний бюджет, а до місцевого”.

Дискусія тривала понад півтори години і подекуди набувала гострого характеру. Який стосунок має екоситуація до збільшення оціночної вартості землі? Про роботу гірничих комбінатів не йдеться, – вони працюватимуть, як і раніше, і робитимуть свій не вельми позитивний “вклад” у довкілля, то що – на додачу до поганої екології ще й втрачати гроші? – дивуються селяни.

Суголосний з ними і Вʼячеслав Мінязев, депутат облради від Горішніх Плавнів. «Іде мова про нормативно-грошову оцінку. Ці землі належать комбіатам, знаходяться у них в оренді. Питання про те, щоб збільшити коефіцієнт, і це зобовʼязує нас держава. Не давати підвищеня грошової оцінки землі – це злочин проти громади – Дмитрівської, Пришибської, Білецьківської, сіл Кремечуцького р-ну».

Мешканці села Дмитрівка підтримали діяльність Полтавського Єристівського та Біланівського ГЗК. Депутати ухалили інформувати постійу комісію з питань аграрної політики і земельних відносин про підсумки роботи, а також запросити на наступну сесію Анастасію Прядко.