Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

За допомогою юриста Диканського бюро правової допомоги, пенсіонерка відстояла своє право на пенсію

У жовтні 2017 року до Диканського бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням допомогти оскаржити відмову у виплаті пенсії за віком.

Жінка повідомила, що в зв’язку з активізацією бойових дій на сході України вимушена була покинути постійне місце проживання та виїхати до смт. Диканька, де стала на облік, як внутрішньо переміщена особа та з липня 2014 року отримувала пенсію через місцеве управління Пенсійного фонду України.

Проте, у лютому 2017 року виплату належної їй пенсії за віком управління Пенсійного фонду України припинило, пояснивши свої дії виконанням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” та рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, у зв’язку із скасуванням виданої клієнтці довідки внутрішньо переміщеної особи.

В подальшому виплату пенсії жінці відновили, проте, у виплаті заборгованості, що виникла за період лютий-червень 2017 року відмовили, пославшись на те, що припинення виплати було законним, а тому за вказаний період пенсія не нараховувалася.

Надавати безоплатну вторинну правову допомогу клієнтці було уповноважено начальника відділу «Диканське бюро правової допомоги» Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правововї допомоги Олександра Олійника.

Проаналізувавши ситуацію, фахівцем було складено та передано пенсіонерці для подання до суду позовну заяву про визнання дій управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, а в подальшому – забезпечено представництво інтересів позивачки у суді.

Рішенням Диканського районного суду Полтавської області позов клієнтки було задоволено в повному обсязі. Дії місцевого управління Пенсійного фонду України щодо припинення виплати пенсії визнано протиправними та зобов’язано відповідача виплатити пенсію позивачеві за вказаний період часу. Харківський адміністративний апеляційний суд теж погодився з позицією представника позивача, що управління Пенсійного фонду України, припинивши виплату позивачці належної їй пенсії діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки припинення виплати пенсії особі у зв’язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи не відноситься до законодавчо визначених підстав припинення виплати пенсії згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та суперечить приписам Конституції України, якою кожному громадянину гарантується право соціального захисту, у тому числі пенсійного забезпечення.

Також суд відзначив недопустимість застосування в даному випадку норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, адже підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином завдяки професійній роботі фахівця Диканського бюро правової допомоги громадянці вдалося відстояти свою позицію та стягнути невиплачені грошові кошти.

Нагадуємо, що кожен може отримати безоплатну правову допомогу та скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції України, звернувшись до Диканського бюро правової допомоги за адресою: смт. Диканька, вул. Гоголя, 1 (2 поверх), номер телефону (05351) 9-73-53, 0-800-213-103 (гаряча лінія, безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).

Другий полтавський місцевий центр з надання БВПД