Як розрахувати орендну плату за земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай), – коментар юристів – Новини Полтавщини
Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Сільське господарство Суспільство 

Як розрахувати орендну плату за земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай), – коментар юристів

Питання оренди землі, форм та розмірів оплати за оренду, її встановлення та зміни, порядку укладення, зміни та припинення договорів оренди тощо регулюють Земельний кодекс України, Закон України «Про оренду землі», Указ Президента «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)” та Постанова Кабміну “Про затвердження Типового договору оренди землі”.

Як правильно укласти договір оренди землі та визначити розмір орендної плати, роз’яснюють фахівці Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Який порядок укладення договору оренди землі?

Згідно із частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом може набувати право оренди на таку земельну ділянку. Відповідно до статті 6 Закону право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Таким чином, обов’язок орендаря земельної ділянки щодо виплати орендної плати за використання земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації договору оренди землі. Розповсюдженою є практика, що реєстрацію договорів оренди земельної ділянки, за дорученням власника, здійснює орендар. В такому випадку орендодавці повинні слідкувати, щоб така реєстрація відбулась, оскільки без проведення державної реєстрації договору оренди вони зможуть залишитись без орендної плати.

Який розмір плати за пай відповідно до законодавства?

Розмір плати за передану в оренду земельну ділянку, або, як звикли її називати люди, пай, визначають договором оренди, але такий розмір має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, на сьогодні відповідно до Указу Президента за №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)” від 02.02.2002 р. запровадили плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості ділянки чи паю та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. Тепер роз’яснимо, про що говориться в Указі Президента. Що таке законодавчо закріплена вартість земельної ділянки – це нормативно-грошова оцінка земельної ділянки та відповідно до постанови Кабміну від 3 березня 2004 р. № 220, якою затверджено Типовий договір оренди земельної ділянки, вона повинна зазначатись у п.5 Договору оренди, станом на момент укладення договору. Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюють на коефіцієнт індексації, який визначають відповідно до законодавства. Тому при заключні Договору оренди уважно перечитуйте договір та слідкуйте за тим, щоб у п.10 Договору зазначалось, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Інформацію про нормативну-грошову оцінку землі та коефіцієнт індексації можна дізнатись на сайті Держгеокадастру за посиланням http://land.gov.ua у рубриці Грошова оцінка земель. Що ж стосується відсотка від вартості нормативно-грошової оцінки землі, відповідно до якого розраховується орендна плата, то за вимогами законодавства він повинен бути не менше трьох, та має зазначатись у п.9 Договору оренди.

Наприклад, якщо площа переданої в оренду земельної ділянки 3.6 га, а договір оренди було укладено у 2015 році, то на момент його укладення у п.5 Договору було зазначено що нормативно-грошова оцінка паю складає 112000 грн. За умовами Договору орендна плата складає 5 відсотків від оцінки, отже 110920 х 5% =5600 грн – така сума орендної плати за пай у 2015 році. У 2016 році коефіцієнт індексації становить 1,2, та у Договорі зазначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації, тому: 112000х1,2х5% = 6720- сума орендної плати за пай у 2016 році.

Водночас, завжди слід пам’ятати, що, перш ніж вчиняти ті чи інші юридично значущі дії, варто порадитись із відповідним фахівцем. Нагадаємо, детальну інформацію з питань надання правової допомоги можна отримати у Решетилівському бюро правової допомоги за адресою: Решетилівський район, м. Решетилівка, вул. Покровська, 11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (05363) 2 11 50.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Решетилівське бюро правової допомоги