Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Як рахувати стаж для обчислення пенсії за віком на пільгових умовах?

Щодо розрахунку стажу для обчислення пенсії за віком на пільгових умовах інформує головний державний інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Людмила Чумак.

Держава гарантує право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам, які працюють на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів.

Специфіка пільгового пенсійного забезпечення даної категорії громадян пов’язана із особливими умовами, характером та тривалістю роботи, наявністю і тривалістю спеціального трудового стажу, що дає їм право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Однією з умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці та підтвердження її результатами права працівника на цю пенсію. Порядок проведення атестації робочих місць затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р № 442 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».

Відповідно до п. 4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці України від 18.11.2005р № 383 « Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі – Порядок № 383) результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються впродовж п’яти років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови й характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах

Якщо умови й характер праці докорінно змінились, для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах слід проводити позачергову атестацію.

Незважаючи на черговість проведеної раніше на підприємстві атестації в повному обсязі атестація умов праці як на новоутворенних окремих робочих місцях, так і на робочих місцях новостворених дільниць, цехів проводиться обов’язково. Проведена атестація буде первинною для новоутворенних окремих робочих місць, так і для робочих місць новостворених дільниць, цехів.

У разі підтвердження цього права за результатами вперше проведеної атестації до стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на цьому підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних п’яти років з урахуванням вимог п. 4.2 Порядку № 383.

Зважаючи на викладене, у документах атестації за умовами праці необхідно зазначати черговість проведення атестації.