Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Стягнення заборгованості по заробітній платі – один з пріоритетних напрямів роботи юстиції

Про те, що робити, якщо роботодавець не поспішає віддавати зароблені найманим працівником гроші і затримує виплати не на день-два, а на місяці. Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Олег Тимченко.

Розглядаємо питання, пов’язані з оплатою праці, а саме як повинна здійснюватися виплата зароблених грошей працівникові; яких заходів вживає Мін’юст у напрямі стягнення заборгованості по заробітній платі; які підприємства Полтавської області є найбільшими боржниками; з якою метою створено центральний та регіональні штаби з ліквідації заборгованості по заробітній платі; чи  є боржники, які погасили заборгованість по заробітній платі з моменту утворення регіонального штабу; вже щось конкретно зроблено, щоб стягти борг, наприклад,  з найбільшого боржника.

  1. Як повинна здійснюватися виплата зароблених грошей працівникові?

Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості.

Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні в строки, встановлені в колективному договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

У разі звільнення працівника, керівництво повинно провести з ним повний розрахунок, не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Якщо працедавець при звільненні працівника несвоєчасно провів з ним повний розрахунок, то відповідно до ст. 117 КЗпП, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку («вимушений прогул»).

  1. Що  робити, якщо працівникові роботодавець затримує або не виплачує заробітну плату?

У випадку затримки виплати заробітної плати працівник має право звернутися до роботодавця з метою компенсування втрати частини заробітної плати в зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін. У разі, якщо роботодавець  відмовиться виплачувати компенсацію, працівник має право звернутися з позовом до суду про стягнення цієї компенсації.

  • Чи несе якусь відповідальність роботодавець за невиплату заробітної плати?

За порушення термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається адміністративна і кримінальна відповідальність (штрафи, виправні роботи, обмеження волі, позбавлення волі).

  1. Яких заходів вживає Мін’юст у напрямі стягнення заборгованості по заробітній платі?

Останнім часом в Україні активізували роботу щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам. 2 квітня, за ініціативи Міністерства юстиції України,  стартувала кампанія з примусового стягнення заборгованості з виплати заробітної плати та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами. Відповідно, створено антирейтинги підприємств-боржників в усіх регіонах країни.

Підприємства Полтавської області до цього переліку не ввійшли. Але, це не значить, що на Полтавщині усі роботодавці сумлінно сплачують заробітну плату своїм працівникам. У нас також є підприємства-боржники, які систематично не розраховуються із найманими працівниками.

Крім того, Мін’юстом розроблено технологічну картку для державних виконавців щодо роботи з боржниками, які перебувають у процедурі банкрутства. В цьому документі покроково розписані дії державного виконавця виконавчого провадження.

  1. Які підприємства Полтавської області є найбільшими боржниками?

На виконанні у відділах державної виконавчої служби області знаходяться виконавчі документи про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами з  25 підприємств, організацій, установ, інших суб’єктів господарювання області.

Найбільшими боржниками по заборгованості із виплати заробітної плати та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами, по Полтавській області є:

–    ВАТ БК «Букрос» сума заборгованості складає понад 2 млн. грн.;

–    ТОВ «Овруцький молочноконсервний комбінат»  сума заборгованості складає понад 1 млн. грн.;

–    Зіньківське виробниче управління житлово – комунального господарства Зіньківської міської ради сума заборгованості складає понад 500 тис. грн.;

–    ВАТ «Кременчуцький завод залізобетонних шпал» сума заборгованості складає понад 500 тис. грн.

  1. З якою метою створено центральний та регіональні штаби з ліквідації заборгованості по заробітній платі?

Щоб мати дієві важелі впливу на боржників створено центральний та регіональні штаби з ліквідації заборгованості по заробітній платі. Питання забезпечення виконання рішень про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами, має важливу соціальну значимість та є одним із пріоритетних напрямків роботи органів державної виконавчої служби ГТУЮ у Полтавській області. 3 квітня 2018 року відбулося перше засідання регіонального штабу з координації, моніторингу та контролю за станом виконання органами ДВС ГТУЮ у Полтавській області рішень про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами, на якому обговорено план дій у зазначеному напрямі.

  1. Чи  є боржники, які погасили заборгованість по заробітній платі з моменту утворення регіонального штабу ?

      З моменту утворення регіонального штабу державними виконавцями територіальних відділів ДВС ГТУЮ у Полтавській області стягнуто заборгованість по заробітній платі та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами з боржників:

–    ФОП Довгань Н.О. стягнуто кошти в сумі 2000 грн.;

–    ФОП Пракаш Ом стягнуто кошти в сумі 2 088 грн.;

–    Кредитна спілка «Зіньківська» стягнуто кошти в сумі 8 742,21 грн.;

–    ТОВ «Укрфорест груп» стягнуто кошти в сумі 8 546,35 грн.;

–    Обласне дочірне підприємство ДАК «Хліб України» стягнуто кошти в сумі 8 027,50 грн.

  1. Що конкретно зроблено, щоб стягти борг, наприклад,  з найбільшого боржника?

Державні виконавці почали активно діяти, щоб  стягти заборгованість з ВАТ БК «Букрос». Члени регіонального штабу Полтавської області з координації, моніторингу та контролю за станом виконання рішень про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами, разом з державними виконавцями відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Полтавській області провели опис та арешт рухомого майна ВАТ БК «Букрос».

Вживаючи заходів для ліквідації заборгованості по заробітній платі, державними виконавцями, окрім рухомого майна, вже описано нежитлові приміщення, що належать даному боржнику.

В подальшому вищезазначене описане рухоме та нерухоме майно ВАТ БК «Букрос» підлягає реалізації на електронних торгах. Кошти, отримані від реалізації майна, будуть перераховані  в порядку черговості стягувачам для погашення заборгованості із заробітної плати та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами.