Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Презентували книгу про “Польську операцію” на Полтавщині

У Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти презентувли книгу «Польська операція» в Полтавській області в 30-х роках ХХ століття». У ній досліджується здійснення «Польської операції» в Україні на прикладі Полтавської області. Представлені 100 архівних кримінальних справ стосовно етнічних поляків, репресованих під час «Польської операції» на Полтавщині.

«Це долі людей, яким не пощастило народитися поляками наприкінці 19 ст. Все почалося з наказу 1937 р. наркома Єжова, яким передбачалося здійснити повну ліквідацію особового складу польської агентурної розвідки. Станом на липень 38-го в Радянському Союзі на підставі наказу засуджено більше 130 тисяч поляків, – розповів керівник авторського колективу, доктор історичних наук, завідувач кафедри українознавства Кременчуцького національного університету Володимир Маслак. – В Полтавській області репресовано 1312 осіб».

Книга умовно поділена на 2 розділи: справи людей, звинувачених у тероризмі, шпигунстві та контрреволюційній діяльності, і окремо — справи дружин репресованих поляків, яким інкримінували «не донесення» на своїх чоловіків. Майже 100% репресованих були реабілітовані у 60-80 рр, тобто фактично люди постраждали ні за що. Слідчий за кожного виявленого польського шпигуна отримував 50 руб премії. Іноді від арешту до виконання «вищої міри» покарання минала одна доба, тобто ні про яке правосуддя не йшлося.

Перший заступник голови Полтавської обласної ради Євген Холод висловив вдячність авторському колективу:

«Ви виносите на поверхню ті жахливі поії і даєте нам зрозуміти, що ми всіми своїми діями, всіми демократичними інституціями повинні відходити від тоталітаризму, щоб подібне більше не повторилося. Бо де є диктатура, є вождизм – там завжди є репресії, і це ми бачимо навіть на прикладі нашого північного сусіда».

На презентацію завітали Генеральний консул Республіки Польща в Харкові Януш Яблонський, голова Полтавського осередку Спілки поляків України Віктор Маренич.

Депутат Полтавської обласної ради Ігор Горжій, Директор департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вікторія Пилипенко.

Книга буде передана школам, освітнім закладам та бібліотекам області.

поширити новину: