Ви тут:
Надзвичайні ситуації Погода Полтавщина Суспільство 

Полтавські рятувальники розповіли як врятуватися від блискавки

 Грози не покидають Полтавщину, тож надзвичайно важливо кожному знати головні правила безпеки під час блискавиці.

Удар блискавки — екстремальна ситуація, що найбільш часто зустрічається в повсякденному житті. Цими днями дощі та грози завітали на Полтавщину, тож непередбачувана небезпека чатує на нас вже зараз.

Якщо про виверження вулкана чи повені синоптики і дослідники попереджають за декілька днів, і є можливість заздалегідь підготуватися, то інакше несподівано виглядає ситуація з блискавкою.

Блискавка — це гігантський електричний іскровий розряд між хмарами і земною поверхнею довжиною кілька кілометрів, діаметром десятки сантиметрів і тривалістю десяті частки секунди. Блискавка супроводжується громом. Крім лінійної блискавки, спостерігається і кульова блискавка.

Як врятуватися від несподіваного природного явища?

Блискавка може застати вас де завгодно: у квартирі, на дорозі, в транспорті, у відкритому полі, в лісі і т. д. Люди придумали громовідвід, який сприяє «відведенню» блискавки від різних житлових приміщень. Але що робити, якщо такого засобу у вас немає чи ви перебуваєте за межами власного будинку?

Часто удар блискавки вражає високі дерева, телеграфні стовпи, висотні будівлі, не захищені громовідводом. Тому, якщо ви перебуваєте в межах міста, навіть і не намагайтеся сховатися під кронами дерев і не притуляйтеся до стін високих будівель.

Головне правило: блискавка вдаряє в те, що знаходиться вище за все. Блискавка майже завжди з’являється разом зі своїм мокрим супутником — дощем, а вода, як відомо, є відмінним провідником електричного струму. Телевізійні антени, які у великій кількості розташовуються на дахах житлових будинків, відмінно «притягують» блискавку. Тому в будинку не включайте ніякі електроприлади, в тому числі і телевізор.

Світло бажано також відключити, так як електропроводка не менш схильна ударам блискавки. Це основні правила поведінки в місті.

Що робити, якщо блискавка застала вас за його межами, наприклад в лісі або у відкритому полі?

У таких випадках необхідно пам’ятати про перші правилі і не притулятися до дерев або стовпів. Бажано взагалі принишкнуть до землі і не підніматися до закінчення грози. Звичайно, якщо ви перебуваєте в поле, де ви є найвищим предметом, ризик найбільш вірогідний. Тому незайвим буде відшукати яр або просто низину, які й будуть вашим притулком.

Крім того, постарайтеся зняти з себе всі металеві предмети: годинник, кільця, сережки. Добре, якщо на ногах — прогумоване взуття, а на тілі — поліетиленовий дощовик. У такому випадку будь-які удари блискавки вам не страшні.

Якщо гроза розпочалась під час відпочинку на природі, необхідно відійти якомога далі від берега і, звичайно, в жодному разі не купатись, коли б’ють блискавки.

Мобільні телефони можуть притягнути небезпечний заряд, тож варто відмовитись від розмов, доки негода не вщухне.

Якщо, перебуваючи у власній квартирі, ви почуєте загрозливі гуркіт грому і відчуєте наближення грози — не випробовуйте долю, не виходьте на вулицю і перечекайте це природне явище будинку.

Основні правила поведінки від полтавських рятувальників