Ви тут:
Суспільство Україна 

Наше завдання донести світові, що Голодомор 1932-1933 років був свідомим геноцидом українського народу, – Євген Нищук

У Києві відбулась Міжнародна конференція «Штучні голоди в Україні ХХ століття», учасниками якої стали понад 120 науковців та дослідників, було представлено понад 80 наукових досліджень, присвячених темі Голодомору в Україні. Почесними гостями заходу стали представники влади та Президенти України – Леонід Кравчук і Віктор Ющенко.

На конференції оприлюднили цілу низку засекречених в радянські часи документів про причини, обставини та наслідки геноциду українського народу.

Під час конференції було озвучено проект резолюції про потребу ввести у наукове та суспільне використання термін «постраждалі від Голодомору», що охоплює людей, які зазнали страждань від голоду, геноциду. А також рекомендувати у роботі органів місцевої державної влади, освітніх наукових установ використовувати термін Голодомору –  геноцид українського народу, жертвами якого стало щонайменше 7 млн осіб.

Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що донесення до світової спільноти масштабів страшної трагедії українського народу потребує, окрім науково-дослідницьких пошуків, системної та планової роботи з використанням всіх мистецьких засобів, що робить трагічні сторінки нашої історії наочними та емоційними.

«Наші діди і прадіди пережили одну із найбільших трагедій на землі, надзвичайно нелюдяну. 85 років минає з того часу, як червоною партією під керівництвом Сталіна шляхом створення штучного масового голоду, розрахованого на придушення українського національно-визвольного руху та фізичне знищення українського селянства, забрано мільйони життів наших співвітчизників. Ці події не лише навмисно замовчувалися радянською владою, а й взагалі про Голодомор заборонялося будь-де згадувати», – сказав Євген Нищук.

«Сьогодні – це сторінки нашої кривавої історії, це національна пам’ять українського народу, це частина української спадщини. І завдання сучасника донести до світу, що Голодомор 1932-1933 років був свідомим геноцидом українського народу, який наклав свій безжальний відбиток на всю нашу історію, на нашу національну самосвідомість».

Він також повідомив про здійснення закладами культури сфери управління Мінкультури низки культурно-мистецьких акцій, спрямованих на поширення інформації про Голодомор 1932-1933 років в Україні, масовий штучний голод 1921-1923 років та 1946-1947 років в Україні, та вшанування пам’яті їх жертв, а також сприяння вивченню історії України, вихованню у громадян любові до своєї країни та толерантності.

Серед іншого це проведення 25 листопада концерту до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні «Україна пам’ятає» та Всеукраїнської акції «Запали свічку», музейних програм «Дзвони пам’яті», «Голодомор: Правда і Кривда», зустрічі зі свідками Голодомору. Бібліотечні заклади організовують години історичної пам’яті «Історію переписати неможливо», «Голодомор – невиплакані сльози України», «Немов прокляття оживає. Рік 33-й. Голод! Голод!», фотодокументальні та книжкові виставки «Голодомор в Україні 1932-1933 років – геноцид українського народу» тощо.

Міністр культури наголосив, що жертвам Голодомору 1932–1933 років встановлені пам’ятники у багатьох містах і селах України та за кордоном, зокрема у Києві створено Національний музей «Меморіал жертв Голодомору», і  ключовим завданням на сьогодні залишається будівництво його другої черги, яке завмерло на 10 років. На ці цілі у Державному бюджеті передбачено кошти у сумі 323 млн грн, щоб вже найближчим часом отримати той проект, який став би першочергово відвідуваним під час будь-яких візитів іноземних громадян в Україну.

«Ми вивчаємо трагічні сторінки нашої історії, ми пам’ятаємо, якою ціною обернулася для українців ця трагедія, і ми низько схиляємо голови перед жертвами геноциду українського народу», – додав Євген Нищук.