Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Коли дійсно потрібно робити МРТ, – рекомендації від МОЗ

Найчастіше, коли пацієнт скаржиться на біль у спині, йому призначають МРТ (магнітно-резонансну томографію). В яких випадках МРТ робити обов’язково, а коли ця процедура не є виправданою?

Як зазначають в прес-службі МОЗ України, МРТ призначається, якщо у пацієнта є ознаки серйозної патології хребта або виражений неврологічний дефіцит, що складає близько 1-2% від усіх випадків болю в спині. Прикладом симптомів наявності серйозної проблеми хребта є порушення чутливості кінцівок, слабкість в м’язах, порушення функції органів тазу, поява болю вночі, підвищення температури, безпричинна втрата ваги, онкологічні хвороби в анамнезі та ін.

У всіх інших випадках МРТ не призначається. За міжнародними протоколами лікування починається з простих рекомендацій, як то збереження фізичної активності. За необхідності призначаються нестероїдні протизапальні препарати, спеціальні вправи.

Направлення на МРТ пацієнт отримує вже тоді, коли при повторному огляді лікар виявив симптоми наявності серйозної проблеми хребта, або больовий синдром не стихає протягом 4-6 тижнів.

Якщо після МРТ ви раптово дізналися про дегенеративні зміни в хребті (а у вас не було болю у спині), панікувати не варто. Це цілком природний процес, котрий в більшості людей не супроводжується болем в спині та є нормальним явищем.

Для того, щоби почати їх лікувати, окрім просто наявності, скажімо, протрузії, лікар має виявити в пацієнта ще й неврологічні та ортопедичні симптоми певних хвороб.

Лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко зазначає, що необґрунтовано розширені показання до МРТ хребта і неправильне трактування отриманих результатів можуть призвести до того, що почнеться лікування «результатів МРТ», а не справжньої проблеми. Як наслідок, призначаються непотрібні препарати та процедури.

Ми не радимо приймати самостійно рішення щодо цього виду діагностики, а лікарів просимо пояснювати пацієнтам, що саме слід чекати від дослідження, і яким чином воно допоможе у лікуванні.

Читайте докладніше на сайті МОЗ