Ви тут:
Полтавщина Суспільство традиції 

27 травня – день Святої Трійці: історія, звичаї та прикмети

Через десять днів після Вознесіння, або на п’ятдесятий день від Пасхи відзначають день Святої Трійці. Це одне з найбільших християнських свят, своєрідний день народження Церкви. Того дня на апостолів зійшов Дух Святий, як і обіцяв їм Ісус Христос перед своїм вознесінням на небо.

Про цю подію оповідає книга Діянь апостольських: усі апостоли разом з Божою Матір’ю та іншими віруючими перебували в одній світлиці в Єрусалимі. Раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, і наповнив увесь дім, де вони були. І з’явились розділені ніби вогенні язики, і спочили на кожному з них. І сповнилися всі Духа Святого, і почали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали.

У іудеїв цього дня було старозавітнє свято П’ятидесятниці, встановлене в пам’ять Синайського законодавства, і в Єрусалимі з цієї нагоди перебувало багато людей з різних країн. Почувши кожен свою мову, вони дуже здивувалися. Деякі з тих, хто не розумів інші мови, навіть подумали, що учні Ісуса сп’яніли. Проте апостол Петро підніс свій голос та виголосив таку сильну проповідь, що того дня прийняли хрещення близько трьох тисяч осіб. Від дня зішестя Святого Духа християнська віра стала швидко поширюватися.

П’ятидесятниці передує вселенська поминальна субота. У цей день існував звичай поминати й тих, хто загинув безвісти на далеких дорогах. Були це переважно козаки, а пізніше – вояки, що гинули в боротьбі з ворогом. На сам день Трійці у церкві читаються особливі колінопреклонні молитви. Наступного дня, в понеділок, вшановують третю іпостась Святої Трійці – Святого Духа.

 Є звичай прикрашати на Трійцю будинки і храми зеленими гілочками, квітами. Зазвичай для цього брали березу, липу, лепеху, але не вербу чи осику. Під час богослужіння годилося стояти з квітами і зеленню на знак оновлення людини.

Працювати у цей день не бажано. Також церква не здійснює таїнство вінчання. Однак тим, хто збирається скріпити свої стосунки шлюбом, варто призначити на Трійцю сватання або знайомство з батьками. Вважається, що тоді молода сім’я буде щасливою і міцною.

Із Зеленим тижнем, як казали в народі, пов’язано чимало язичницьких вірувань. Так, у цю пору остерігалися самому ходити в ліс, на поле чи до водойми, щоб не стати жертвою русалок.

Після Трійці зазвичай встановлювалась спекотна погода, тож це був своєрідний перехід від посівної до жнив. Дощ на Трійцю – чекай багато грибів і теплу погоду.

В Україні день Трійці — державне свято, тож вихідний переноситься на понеділок 28 травня. Таким чином, українці відпочиватимуть 3 дні.