Ви тут:
Суспільство Україна 

Що зміниться із переформатуванням АТО та що таке “особливий порядок” на Донбасі

В Об’єднаному оперативному штабі роз’яснили, що зміниться із переформатуванням АТО на операцію Об’єднаних сил на Донбасі. Агентство “Інтерфакс-Україна” оприлюднило деталі з розпорядження про особливий порядок.

Раніше Президент України Петро Порошенко анонсував, що з початком проведення Операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей 30 квітня почне діяти особливий порядок.

Згідно з документом, цей порядок передбачає надання органам сектора безпеки і оборони, іншим державним органам України, спеціальних повноважень, необхідних для здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях.

Зоною безпеки, прилеглою до району бойових дій, вважається: Виноградне, Курахово, Очеретяне, Розівка, Вовчеярівка, Біла Гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, уздовж адмінмежі Луганської та Харківської областей, Ольгівка, уздовж адмінмежі Донецької та Харківської областей, Знаменівка, вздовж адмінмежі Донецької та Дніпропетровської областей, Комішеваха, уздовж адмінмежі Донецької та Запорізької областей, Урзуф, уздовж морського узбережжя, Приморське.

У зоні безпеки рішенням командувача Об’єднаних сил, можуть створюватися райони обмеженого доступу і заборонені для доступу райони.

“Допуск в район обмеженого доступу осіб, які не були залучені до заходів щодо забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях, здійснюється за рішенням командувача Об’єднаних сил, командирів оперативно-тактичних груп і відповідних командирів (начальників), у повноваження яких входить забезпечення і дотримання порядку перебування в районах проведення операції Об’єднаних сил і на об’єктах, які перебувають під їхньою охороною”, – зазначено в документі, пише видання.

Допуск у район забороненого доступу здійснюється на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням командувача Об’єднаних сил. Допуск сторонніх осіб в такий район заборонений.

Районом бойових дій, вважається район, охоплений бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання із недопущення прориву противника вглиб території держави.

Документ також встановлює режими перебування в зоні безпеки на території Донбасу для осіб, які не були залучені до проведення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ:

“зелений” – перебування та переміщення осіб не обмежене, за винятком районів забороненого і обмеженого доступу;

“жовтий” – перебування та переміщення осіб здійснюється за наявності документів, проводиться особистий огляд громадян і речей, транспортних засобів, цей режим встановлюється на рубежах з ізоляції та районів обмеженого доступу;

“червоний” – перебування осіб тимчасово обмежено, заборонено. Пропуск громадян і посадових осіб здійснюється за наявності пропуску, транспортні засоби та громадяни на окремі ділянки місцевості та об’єкти не допускаються.

Відповідні режими можуть тимчасово вводитися в окремих районах, або в усій зоні безпеки за рішенням командувача Об’єднаних сил.

Підставою для допуску в район проведення операції Об’єднаних сил для осіб, які не були залучені до заходів щодо забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ є: проживання в районі проведення операції особи, або її найближчих родичів (при наявності відповідних документів), розміщення в районі проведення операції місць поховання близьких родичів або членів сім’ї, смерть близьких родичів або членів сім’ї в районі проведення операції, наявність права власності на об’єкти нерухомості, які розташовані в районі проведення операції, необхідність участі в забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту, або з гуманітарних питань, необхідність виконання дипломатичних або консульських функцій, в тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно з клопотанням чи погодженням з МЗС України), та інше.

Згідно з документом, військовослужбовці, співробітники правоохоронних органів, і особи, визначені статтею 8 закону “Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей” мають низку спеціальних повноважень.

Зокрема такі особи можуть в разі крайньої необхідності застосовувати зброю і спецзасоби до осіб, які здійснили або здійснюють правопорушення або інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання заходів щодо забезпечення нацбезпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, чи дій, пов’язаних з несанкціонованою спробою проникнення в район здійснення таких заходів.

Учасники операції також мають повноваження затримувати і доставляти осіб в органи Нацполіціі, перевіряти у громадян і посадових осіб документи, в разі їх відсутності – затримувати до встановлення особи, здійснювати огляд речей і транспортних засобів, тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях і дорогах, не допускати транспортні засоби та громадян на окремі ділянки місцевості та об’єкти, входити в житлові та інші приміщення, на території приміщень підприємств, установ та організацій, використовувати для службових цілей засоби зв’язку і транспортні засоби, що належать громадянам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям, крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав і міжнародних організацій.