Ви тут:
Суспільство традиції Цікавинки 

Сьогодні вшановують пам’ять преподобної Євдокії: традиції та народні прикмети свята

Сьогодні вшановують пам’ять преподобної Євдокії: традиції та народні прикмети свята

Православна церква вшановує пам’ять преподобної мучениці Євдокії. У народі святу називають також Явдохою, а в день її пам’яті наші предки колись відзначали Новий рік, адже за старим стилем це 1 березня. Українські Новини зібрали інформацію про історію, звичаї та прикмети дня.

Коли Євдокія була молодою, вона вела порочне життя, проте стала розсудливою і через час прийняла християнство, все своє майно роздала убогим, а сама пішла в жіночий монастир. Явдоха стала настоятелькою монастиря. Існує переказ, нібито від сили молитви Євдокії воскресали мертві і за це її наказав зарубати мечем язичницький правитель Іліополя Вікентій. Євдокія прийняла мученицьку смерть, коли їй було 56 років.

Традиції

У народі 14 березня називають “Явдохи”. У наших предків у цей день відзначали Новий рік, за старим стилем це було 1 березня. Святкували прихід весни, і перший день Нового року одночасно аж до XV століття.

Люди вірили, що на Явдохи бабак прокидається і виходить на світ, свище три рази і повертається до сну до самого Благовіщення.

Діти з 14 березня обходили всі двори в селі і співали веснянки, славили прихід весни, кликали її. А дорослі в цей день починали заготовляти яровий хліб для раннього посіву. Веснянки ж співали до самої Трійці, заряджаючи себе і всіх навколо позитивом.

Дівчата перед світанком у День Євдокії читали заклинання від своїх суперниць: “Щоб на дорозі не стояли і мене, хрещену рабу Божу, добрим словом поминали”.

Прикмети

У селян вважалося, що на Явдохи ластівки повертаються з теплих країв разом з весняним теплом.

Люди ні в якому разі намагалися не зруйнувати гнізда ластівок, адже це вважалося великим гріхом. Вірили, що в покарання за нього може згоріти будинок або ж хліва.

Лелеки й ластівки приносять в дім затишок, достаток і гармонію, тому їх не варто турбувати і виймати з їх гнізд яйця.