Ви тут:
прес-онлайн-конференція Прес-релізи Суспільство 

Декларування доходів громадян за 2017 рік, – відповіді ДФС

З 1 січня 2018 року в Україні проводиться компанія декларування доходів громадян за 2017 рік. У поточному році змінена форма декларації . Безліч платників податків вже отримали роз’яснення щодо декларування своїх доходів, але запитання продовжують виникати.

На актуальні запитання: „Декларування доходів громадян за 2017 рік” відповіла під час Інтернет-конференції заступник начальника Головного управління ДФС у Полтавській області Жанна Кузнецова.

Які доходи підлягають обов’язковому декларуванню відповідно до норм Податкового кодексу України?

Відповідно до норм розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) обов’язок подання декларації у громадян настає у випадку отримання таких доходів:

від особи, яка не є податковим агентом;

іноземних доходів;

від операцій з інвестиційними активами;

від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомості, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання;

від отримання спадщини чи подарунку від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення;

від продажу (обміну) рухомого чи нерухомого майна;

у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 % місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня 2017 року (800 грн.);

у разі отримання цільової благодійної допомоги, не використаної та не повернутої благодійнику у строки, визначені законодавством;

у разі отримання нецільової благодійної допомоги, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір, встановлений пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ (2240 грн.);

у разі отримання основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (800 грн.);

– від продажу власної сільськогосподарської продукції у випадках, передбачених ПКУ.

За якою формою подається податкова декларація про майновий стан і доходи у 2018році?

Податкова декларація про майновий стан і доходи у 2018 році подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 556 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2017 за № 821/30689 (набрав чинності з 31.12.2017).

За якою податковою адресою платник повинен подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, якщо він зареєстрований в одному місці, а дохід отримує в іншому?

      Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПКУ податкова декларація подається в установлені строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.

Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Отже, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

Який граничний термін подання фізичною особою податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний рік?

          Відповідно до пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 ПКУ, податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених р. IV ПКУ.

У який термін подається податкова декларація про майновий стан і доходи у зв’язку із застосуванням права на податкову знижку?

Відповідно до пп.166.1.2 п.166.1 ст.166 ПКУ платник податків, який має право для нарахування податкової знижки, подає до органу ДФС за податковою адресою податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік по 31 грудня 2018 року включно.

Чи потрібно з метою подання декларації особисто з’являтися до органу ДФС?

Податкова декларація про майновий стан і доходи може бути подана платником в один із таких способів (за вибором):

– особисто або уповноваженою на це особою;

– надіслана поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

– засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (ЕЦП), скориставшись Електронним кабінетом платника податків на веб-порталі ДФС України в меню електронних сервісів. Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД).

Використанням сервісу «Електронний кабінет платника» (посилання https://cabinet.sfs.gov.ua/) дає змогу отримати інформацію про суми нарахованих доходів та утриманих податків, необхідних для заповнення декларації, та зекономити свій час, подаючи звітність без відвідування органу ДФС.

В який термін фізична особа повинна сплатити податок на доходи фізичних осіб, визначений у поданій нею декларацією про майновий стан та доходи?

      Відповідно до п.179.7 ст.179 ПКУ фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року 2018 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи за 2017 рік.

В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.

У яких випадках фізичній особі не потрібно подавати податкову декларації про майновий стан і доходи або вона звільняється від обов’язкового подання?

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

– від податкових агентів, які згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
– виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розд. IV ПКУ;
– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розд. IV ПКУ;
– у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розд. IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

Згідно з п. 179.4 ст. 179 ПКУ платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи в таких випадках:
а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:
– є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
– перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
– перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
– перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

б) в інших випадках, визначених розд. IV ПКУ.