Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

“Ця постать недостатньо оцінена в українській історії”, – науковець краєзнавчого музею про Симона Петлюру

“Ця постать недостатньо оцінена в українській історії”, – науковець краєзнавчого музею про Симона Петлюру

У Полтавській міській бібліотеці-філії №2 провели “Годину історичного портрету Симона Петлюри”, де завідувачка відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Валентина Клочко, представила портрет Голови Директорії УНР. Його Привезли в Полтаву його нащадками з-за кордону.

Свою розповідь про Симона Петлюру, учням 9-Б та 10-А класів загальноосвітньої школи №37, які завітали в бібліотеку-філію №2 на «годину історичного портрету», завідувачка відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Валентина Клочко розпочала з його біографії. Потім вона охарактеризувала історичні події 1917-1921 років в Україні і на Полтавщині зокрема. Той час, коли Україна була в оточенні семи армій, як буремні, страшні й складні для розуміння.

Батько Симона Петлюри займався візницьким промислом, мав у Полтаві конюшні. Симон уже в дитинстві проявив себе як дуже здібна до навчання, талановита особистість з лідерськими здібностями. Він став публіцистом, літературним і театральним критиком, але Валентина Володимирівна більше говорила не про це. Вона розповідала про Симона Петлюру, як палкого борця за незалежність і державність України. Наголосила, що він мав великий дар організовувати, керувати, вести за собою.

Завідувачка бібліотеки Юлія Коваленко запропонувала школярам ознайомитися з книгами про Симона Петлюру з бібліотечного фонду. У перегляді «Борець за волю України – Симон Петлюра» представлено багато якісної, змістовної літератури, в якій – ґрунтовні дослідження істориків про вождя української революції 1917-1921 років. Однак завідувачка відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею зазначила, що постать Симона Петлюри ще не достатньо оцінена в українській історії, тут є ще багато роботи для істориків.

Працівники бібліотеки показали учням документальний фільм «Поборники незалежності України. Симон Петлюра». У цьому фільмі записане, зокрема, інтерв’ю авторитетного полтавського історика Віктора Ревегука. Віктор Якович пояснив, що і’мя Петлюри більшовицькі ідеологи обливали брудом, який треба відмивати, роз’яснюючи людям правду. Історик наголосив, що Симон Петлюра не мав ніякого відношення до єврейських погромів – навпаки, він різко виступав проти антисемітських проявів. Коли Симон Петлюра очолював Директорію УНР, у молодій українській республіці був закон про захист євреїв.

Коли більшовики захопили Україну, по всій території, в тому числі на Полтавщині, відбувався потужний повстанський рух проти радянської влади. Численні загони повстанців чекали на прихід із військом Петлюри, який був змушений виїхати за межі України. Усі, хто на нього чекав, вважали себе петлюрівцями і називалися петлюрівцями. Якщо хтось зробив щось, що незаслужено кинуло тінь на його ім’я, варто розуміти: Петлюра ніколи таких наказів не давав і не підтримував діянь, які йому приписали, – наголосив Віктор Ревегук. А можливо, негідні дії чинили зовсім інші сили – і «списали» на петлюрівців… Валентина Клочко пояснила, що більшовицька ідеологічна машина багато працювала над тим, щоб якомога більше очорнити особистість Симона Петлюри. Але раніше чи пізніше – правда завжди розкривається, – підкреслила вона.

Симон Петлюра був невисокого зросту, але мав приємну зовнішність. Учні з великим інтересом вдивлялися в риси його обличчя на портреті, намальованому закордонним художником. Зацікавилися хлопці та дівчата і книгами, рекомендованими їм для читання…

Інші бібліотеки Полтавської міської централізованої бібліотечної системи також ведуть просвітницьку роботу, яка стосується подій української революції 1917-1921 років. Проводяться масові заходи, в багатьох бібліотеках представлені книжкові полиці, присвячені Симону Петлюрі”, – зазначила Наталія Жовнір.

Система Orphus Поделиться на fb