Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство 

В Опішні створюють об’єднану громаду: вже відбулися громадські слухання

В Опішні створюють об’єднану громаду: вже відбулися громадські слухання

 

Громадські слухання за участі консультантів офісу реформ Полтавського РВ АМУ відбулися в селищі міського типу Опішня.

 

Нагадаємо, згідно перспективного плану формування територій громад Полтавської області, в Зіньківському районі передбачено утворення двох ОТГ – Опішнянської та Зіньківської. І доки зіньківчани в роздумах, в Опішні вирішили взятися за справу серйозно: минулої п’ятниці тут, у будинку культури, провели громадські слухання. Розглядали питання об’єднання Опішнянської селищної та Попівської сільської рад із центром в Опішні.

Варто зазначити, що на території Опішнянської селищної ради мешкає понад 6 тисяч осіб, Попівської – більше тисячі.

Активні небайдужі жителі селища та депутати селищної ради, схвильовані питанням адміністративної реформи, що проходить в країні, – розпочала виступ перед громадою Юлія Масюк, виконуюча обов’язки опішнянського селищного голови. – Питання створення ОТГ дійсно турбує громаду і думки людей з цього приводу неоднозначні. Тому ми й зібралися тут, щоб вислухати і врахувати думку жителів.

Жителям смт розповіли про переваги, які отримає Опішня після створення об’єднаної територіальної громади, найперше – фінансові, про можливі ризики, успіхи вже створених ОТГ Полтавщини, про хід децентралізації в Україні тощо.

З усією серйозністю підійшли до питання депутати Опішнянської селищної ради Микола Різник та Володимир Кужим, які ретельно підготувалися до виступів.

Ми попередньо проаналізували спроможність майбутньої Опішнянської ОТГ. Ці показники приблизні, є похибка, але вони все ж говорять про фінансову спроможність громади, – розповідає Володимир Кужим. – Ми взяли дані за 2016 рік, згідно них порахували 60% ПДФО, які б отримувала ОТГ до свого бюджету – це 12,3 млн грн по Опішнянській селищній раді та 1,3 млн грн по Попівській сільській раді; земельний податок – по Опішнянській селищній раді – 1 млн 115 тис грн., по Попівській сільській раді – 1 млн 572 тис грн.

Також депутат навів приклади з інших джерел надходжень та підсумував:

Якщо звести разом цей баланс, то виходить, що загальна сума двох бюджетів – 20 млн 452 тис грн. З них позитивний баланс – 1 млн 678 тис грн. Сюди не враховувалася рента з видобутку вуглеводнів – це десь 14 млн грн. Крім того у нас є потужні промислові можливості.

Щодо бюджету розвитку, то при найскромніших розрахунках він у нас буде в розмірі 2 млн 700 тис грн при кращому варіанті – 16 млн грн ( за умови отримання ренти з видобутку вуглеводнів та сплати податків до місцевої казни нафтогазовими підприємствами, що на території селища – прим. авт.). Однозначно, гірше не буде, ми станемо самодостатньою громадою. Реформа необхідна, щоб покращити життя малечі, людей працездатного віку, пенсіонерів. Вона розрахована на розвиток майбутнього, об’єднання відбудеться обов’язково, але яким чином і на яких умовах – поки що вирішувати нам, – додав депутат Микола Різник.

На всі поставлені питання опішнян відповіли консультанти з правових та бюджетних питань регіонального відділення Асоціації міст України Олександр Полупан та Анжеліка Саідова. А їх було чимало. Серед іншого людей цікавило: які структури будуть створені у складі ОТГ, за які кошти вони утримуватимуться, чи не буде об’єднана громада утримувати районну раду та РДА, чи не закриють амбулаторію, як правильно писати проекти тощо.

Олександр Полупан наголосив:

Все те, з чим людина зіштовхується щодня: будь-які комунальні, освітні, питання медицини повинні вирішуватися в громаді, а не за її межами. Об’єднаній територіальній громаді передаються функції та повноваження у сфері освіти, адже в комунальну власність переходять заклади дошкільної, шкільної та позашкільної освіти, первинний рівень медичного забезпечення – це ФАПи, амбулаторії, другий рівень медицини, стаціонарний, залишається за районом. Передаються на утримання також заклади культури, спортивні і територіальний центр з обслуговування громадян, якщо він є. Для виконання цих функцій в ОТГ створюється виконавчий комітет, структуру і штатну чисельність якого формує сама громада.

Своєю чергою Анжеліка Саідова, консультант з бюджетних питань, наголосила на можливому варіанті реверсної дотації в майбутній Опішнянській ОТГ:

Якщо сума податку на доходи фізичних осіб буде меншою, ніж у розрахунку середнього значення по Україні, а на сьогодні – це трохи більше 900 грн, об’єднана громада отримуватиме з державного бюджету базову дотацію. Але якщо ця цифра буде більшою, а ми вже порахували за даними з податкової, що швидше за все так і буде, то у вас буде вилучення до державного бюджету, щоб інші територіальні громади могли отримувати ці кошти.

Через кілька днів після громадських слухань, в Опішнянській селищній раді відбулася сесія, на якій депутати ініціювали звернення до Попівської сільської ради щодо створенні ОТГ із центром в Опішні.

Полтавське регіональне відділення Асоціації міст України.

Система Orphus