Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві, до Дня пам`яті жертв політичних репресій, відкрили виставку секретних документів радянських часів (ФОТО)

У Полтаві, до Дня пам`яті жертв політичних репресій, відкрили виставку секретних документів радянських часів (ФОТО)

Державний архів Полтавської області спільно з Управлінням СБУ в Полтавській області презентували документальну виставку “Політика Кремля – війна проти власного народу”. Складається вона із двох розділів та містить 50 документів, і з них 27 – ілюстрованих, які за радянських часів мали позначку “таємно”.

“В історії нашого народу чимало сумних сторінок. Та чи не найтрагічнішими були ті, які пов’язані з репресивною політикою радянського тоталітаризму. Пам’ять назавжди закарбувала людські трагедії, коли за одне лише необережне слово, за те, що ти українець можна було заплатити життям”, – розповіла адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення СБУ в Полтавській області Олена Євдокімова

У першому розділі представили документи, які показують злочинну сутність більшовицького режиму, встановленого в Україні у 1919-1920 роках. Продемонстрували накази губернських та повітових органів за 1919 рік про обов’язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки та введення цензури.

“Як тільки радянська влада почала вкорінюватись на Полтавщині, видавалися накази репресивних органів. Про закриття громадських організацій, облік військовослужбовців, які перебували у загонах Денікіна, Скоропадського і Петлюри, про здачу національної атрибутики тощо”, –говорить заступник директора Держархіву Полтавщини Тарас Пустовіт.

У другому розділі експозиції можна побачити документи зі звинувачувальними справами та матеріали періодичних видань, які свідчать, що політичні репресії торкнулися майже всіх верств місцевого населення. Дослідники стверджують, що репресії і терор стали головною зброєю Москви на шляху ліквідації своїх політичних опонентів.

“Та політика, яка тривала більше 70 років, торкнулася всіх. Щороку ми знаходимо нову інформацію про знищення опонентів, підозрілих осіб і, в цілому, про процес становлення радянської влади”, – говорить Тарас Пустовіт.

“Під цей терор потрапив не один мільйон українців. Документи, які ми представили на виставці та які містяться в архіві, вони були від грифами секретності і багато нащадків не знали про те, що їхні діди і прадіди були репресовані. Тому сьогодні важливо згадати ті події, тим паче на тлі нинішніх”, – говорить директор державного архіву Полтавської області Валентина Гудим.

Також, відвідувачам розповіли історії полтавців, яких репресували безпідставно. Наприклад, двох дітей – Миколу Легенького та Михайла Шаповала – покарали за те, що жартували над політичними діячами.

Хлопців позбавили волі тільки за те, що, свого часу, вони після школи зібралися і намалювали карикатури Сталіна та Блюхера. Діти не знали про те, що цього не можна робити, за що їх притягли до кримінальної відповідальності і засудили до двох років ув’язнення, – говорить адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення СБУ в Полтавській області Олена Євдокімова.

На цьому, говорять фахівці, справа не закінчилася. Батька одного з хлопчиків також звинувати у антирадянській діяльності та засудили до 10 років ув’язнення.

 

 

 

 

 

Читайте також