Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Чи зобов’язане підприємство недержавної форми власності проводити атестацію робочих місць за умовами праці?

Чи зобов’язане підприємство недержавної форми власності проводити атестацію робочих місць за умовами праці?

imagesЧи зобов’язане підприємство недержавної форми власності проводити атестацію робочих місць за умовами праці?

Відповідає старший інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Тетяна Островська.

Атестація робочих місць проводиться відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 (далі — Порядок № 442) і Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992 № 41 та Головним державним санітарним лікарем України. Відповідно до пункту 1 Порядку № 422 атестація робочих місць за умовами праці (далі — атестація робочих місць) проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання (далі — організація).

Правовою підставою для проведення атестації робочих місць є нормативно-правові акти, згідно з якими визначають право працівників на пільги та компенсації за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці: пенсію за віком на пільгових умовах, щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, скорочену тривалість робочого тижня, доплати тощо. Якщо працівники мають право хоча б на одну з пільг і компенсацій за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, атестація має бути проведена.

Атестацію робочих місць проводить атестаційна комісія організації, склад і повноваження якої визначаються наказом, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (п. 4 Порядку № 442). Перелік робочих місць, що підлягають атестації, складає атестаційна комісія.

У випадку, якщо атестація не проведена або проведена несвоєчасно, працівник втрачає право на отримання пільг під час роботи, а в подальшому це стане підставою для відмови зарахування періоду роботи в організації до стажу для призначення пільгової пенсії.

Участь представників органів виконавчої чи законодавчої державної влади в процедурі поновлення порушених трудових прав працівників нормативно – правовими актами не передбачено. Для поновлення порушених прав працівник має право звернутися до суду або комісії по трудових спорах, що утворюється на підприємствах з чисельністю працюючих не менше як 15 осіб.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладають на керівника організації. Згідно зі змінами до частини першої статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП), внесеними Законом України «Про внесення зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю» від 17.05.2012 № 4714-VI, встановлено адміністративну відповідальність посадових осіб організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб – підприємців за порушення строків і порядку проведення атестації. Зазначені порушення тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Читайте також