Ви тут:
Суспільство Україна 

В Україні анонсували декомунізацію 8 березня та 9 травня

В Україні анонсували декомунізацію 8 березня та 9 травня 

23640

Український інститут національної пам’яті підготував відповідний законопроект, громадські обговорення відбудуться найближчим часом. Про це пише Дзеркало тижня.

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович повідомив про можливу декомунізацію радянських свят. Він дав інтерв’ю виданню “Апостроф” у п’ятницю, 27 січня. “Нами вже розроблено проект закону “Про державні свята в Україні”. Найближчим часом будемо виставляти на громадське обговорення це питання”, – наголосив В’ятрович.

За словами директора інституту, сучасний український календар наповнений новими патріотичними святами, але зберіг при цьому свята радянської епохи. “Головним завданням у цьому напрямку (декомунізації радянських свят – ред.) буде, дійсно, упорядкування цих свят. Я думаю, що в цьому році депутати підтримають нашу ініціативу і приймуть цей закон”, – зазначив він. Володимир В’ятрович вважає, що українцям “не варто говорити про таке державне свято, як 1 травня”. Він також радить відмовитися від святкування 8 березня і перевести акцент з 9 травня, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, на 8 травня – День пам’яті та примирення. “На державному рівні повинні відзначатися, напевно, тільки ті свята, які відзначають події, які були переломними, надзвичайно важливими для України як держави – День незалежності, День Конституції, а не якісь свята, які дісталися нам у спадок від радянського минулого”, – додав історик.

Голова Інституту національної пам’яті вважає великою перемогою безболісну відмову українського суспільства від святкування 23 лютого. “Це свято вже майже зникло, і показником того є бізнес і комерція, які теж переорієнтувалися. Тобто, 14 жовтня абсолютно поступово витісняє те, що стосувалося 23 лютого. З часом 14 жовтня повністю приживеться, і буде саме тим днем, в який ми будемо згадувати захисників України, захисників у широкому сенсі”, – пояснив В’ятрович. Він також відзначив зростання числа людей, які не хотіли б повертатися в радянське минуле, тому що “радянський період – це не тільки ковбаса по 2 рубля, тиша і спокій, а ще страшні репресії і мільйони убитих людей”.

Притому кількість таких людей зростає не тільки за рахунок природної зміни поколінь, але і за рахунок оприлюднення раніше невідомих історичних фактів про життя в Радянському Союзі, вважає історик. “І знаєте, страшно, але дуже повчальним є те, що дуже багато людей на території того ж окупованого Донбасу виходили на вулицю проти української влади саме для того, щоб повернутися до радянського минулого, зараз отримали таку можливість. На жаль для них, вони повернулися не в якесь більш чи менш сите і спокійне минуле 70-х років, а в страшні і голодні 50-і або 40-і або навіть 30-ті роки, коли панував терор, голод і страх”, – резюмував Володимир В’ятрович.

Перейти до вмісту